Obecnie narzeczeni mogą zawrzeć małżeństwo na różne sposoby, mając do wyboru nie tylko ślub cywilny czy kościelny, ale również humanistyczny. Jest to bardziej osobista forma zaślubin, która w przypadku każdej pary młodej będzie wyglądała inaczej, ze względu na możliwość dostosowania każdego szczegółu do indywidualnych potrzeb. Duża dowolność w organizacji i przebiegu sprawia, że jest to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych zaślub. Ślub humanistyczny – co to jest, na czym polega i jak wygląda jego kwestia prawna? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w naszym artykule!
Co to jest ślub humanistyczny?
Ze względu na to, że jest to stosunkowo nowa forma zaślubin, wiele osób pyta, co to jest ślub humanistyczny i kiedy warto się na niego zdecydować. Przede wszystkim warto podkreślić, że ceremonia określana tym mianem nie ma związku z żadną religią i – jak wskazuje nazwa – jest ukierunkowana na człowieka, w tym przypadku na młodą parę. Oznacza to, że daje przyzwolenie na to, aby narzeczeni zdecydowali o formie, w jakiej odbędą się zaślubiny. Można zdecydować się zarówno na oficjalny styl uroczystości, jak i na bardziej humorystyczny, zorganizować ją w domowym ogrodzie bądź stylowym, kunsztownym miejscu z historią, takim jak nasz Dwór Gogolewo.
Wiele par waha się między ślubem humanistycznym a cywilnym – warto wiedzieć, że pierwsza opcja daje o wiele większą swobodę, jeśli chodzi o to, kto go udzieli, jak będą brzmiały słowa przysięgi i jak przebiegnie ceremonia. Ślub humanistyczny będzie więc doskonałym wyborem dla tych par, które chcą, aby dzień zaślubin był naprawdę wyjątkowy.
Ślub humanistyczny – kto udziela?
W przypadku ślubu humanistycznego narzeczeni mogą zdecydować się na profesjonalnego celebranta, który poprowadzi ceremonię na ustalonych przez nich zasadach lub powierzyć to zadanie bliskiej osobie z rodziny czy przyjaciół.
Ślub humanistyczny a prawo
Wiele wątpliwości istnieje wokół tego, czy ślub humanistyczny jest ważny. O ile para stanie się małżeństwem w znaczeniu społecznym, w świetle prawa osoby te wciąż będą niezamężne. Kwestia tego, czy ślub humanistyczny ma moc prawną, nie przeszkadza jednak osobom, którym zależy na osobistej formie zaślubin. Z takiej opcji mogą skorzystać również pary jednopłciowe, dla których ślub kościelny czy cywilny wciąż są w Polsce opcjami niedostępnymi. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może wziąć ślub humanistyczny – podobnie jak w przypadku innych alternatyw obowiązują ograniczenia wynikające z Kodeksu Rodzinnego.
Ile kosztuje ślub humanistyczny?
Kwestia tego, ile kosztuje ślub humanistyczny, jest jedną z ważnych czynników, które decydują o wyborze tej opcji. Ze względu na pełną dowolność co do miejsca, osoby udzielającej, przebiegu ceremonii i innych kwestii, ślub humanistyczny może zostać zorganizowany za naprawdę niewielką kwotę. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w myśl tradycji zorganizować wystawne przyjęcie weselne, na przykład w naszym Dworze Gogolewo – wszystko zależy od młodej pary!
Wyślij wiadomość