Każdy kraj ma swoje własne zwyczaje weselne, a ta najważniejsza w życiu pary młodej noc może wyglądać bardzo różnie w zależności od kultury. Dziś jednak nierzadko odchodzi się od polskich tradycji weselnych lub poddaje się je modyfikacji. W nowych trendach można zauważyć wpływ zmiany mentalności społeczeństwa, a także inspiracje, które przybyły do nas z zagranicy. Jakie zwyczaje weselne są obecnie w modzie? Sprawdzamy!
Staropolskie zwyczaje weselne – czy wciąż są praktykowane?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wiele par młodych wciąż decyduje się na kultywowanie staropolskich tradycji weselnych, natomiast część z nich rezygnuje. Jedno, co jest pewne, to to, że panuje w tym zakresie większa dowolność, a młodzi organizują wesela w sposób zgodny ze sobą i swoimi wartościami oraz gustem. Jednocześnie w coraz mniejszym stopniu ulegają oczekiwaniom innych osób. W rezultacie każdy ślub i wesele będzie wyglądać inaczej – jest to decyzja państwa młodych, którą należy uszanować. Jakie polskie tradycje weselne są kontynuowane, a które raczej poszły już w zapomnienie?
Brama weselna – tradycja coraz rzadziej spotykana
Staropolskim zwyczajem, który wciąż występuje, lecz jest rzadko spotykany, jest brama weselna – tradycja ta obejmuje tworzenie przez znajomych i sąsiadów tak zwanej zastawy, czyli zatrzymania orszaku weselnego. Aby mógł on ruszyć dalej, młodzi muszą zapłacić za przejazd, na przykład wódką czy słodyczami. Tego typu tradycje ślubne mogą przybierać różne formy, również humorystyczne, a ponadto mogą być przygotowywane nawet przez obcych.
Kotyliony weselne – tradycja, o której niemal zapomniano
Staropolski ślub nie mógł się odbyć bez kotylionów weselnych – tradycja ta sięga wiele lat wstecz, aż do czasów szlachty, której symbolem były właśnie kotyliony. W kontekście wesel były one symbolem szczęścia, miłości oraz płodności w małżeństwie i przyjmowały różnorodne kształty i kolory. Taką ozdobę otrzymywał każdy gość i przypinał ją do piersi na czas świętowania, co symbolizowało jedność. Obecnie tradycja ta odchodzi w zapomnienie i spotyka się ją coraz rzadziej.
Powitanie chlebem i solą – tradycja, która wciąż jest obecna na polskich weselach
Jednym ze staropolskich obrzędów ślubnych, które wciąż mają się dobrze, jest powitanie chlebem i solą. Tradycja ta wciąż jest często i chętnie kultywowana przez młode pary. Sól ma za zadanie odpędzenie złych duchów, natomiast chleb przynieść szczęście. Młodym wręcza się również 2 kieliszki – 1 z wódką i 1 z wodą – a ta osoba, której trafi się wódka, będzie rządzić w małżeństwie. Następnie świeżo upieczeni małżonkowie rzucają kieliszkami za siebie, a ilość kawałków, jakie powstaną w rezultacie wróży długość małżeństwa.
Wśród kontynuowanych przez młodych tradycji weselnych znajdziemy również obsypywanie nowożeńców ryżem bądź groszami po wyjściu z kościoła, bądź urzędu. Pierwszy wariant ma przynieść im szczęście, drugi natomiast – dobrobyt. Choć mało kto pamięta już o tej symbolice, obsypanie pary młodej ryżem bądź pieniędzmi jest elementem świętowania i wyrażania radości, który mocno zapisał się w naszej kulturze. Na tradycyjne przyjęcie można liczyć współpracując z Kompleksem Dwór Gogolewo.
Wesele – tradycje i obyczaje na nowoczesnych ślubach
W ostatnich latach, między innymi na skutek pandemii, możemy zaobserwować wiele zmian w branży ślubnej. Między innymi coraz więcej par stawia na mniej wystawne i bardziej spersonalizowane przyjęcia, które organizowane są zgodnie z ich potrzebami, a nie oczekiwaniami otoczenia. Narzeczeni częściej przygotowują swoje własne przysięgi, na wzór zachodnich tradycji, rezygnują z welonu i tradycyjnych kolorów garniturów. W zaproszeniach ślubnych znajdziemy też często sugestie co do oczekiwanych przez młodych prezentów – zamiast tradycyjnych kwiatów coraz częściej podarowuje się alkohol czy książki.
Młodzi dużą wagę przykładają również do personalizacji wesel – odzwierciedlenie tego trendu zaobserwujemy w dopasowaniu do siebie dekoracji, papeterii, kwiatów, wyglądu stołów i innych elementów wizualnych. Co więcej, nowe zwyczaje weselne wiążą się także z większą dowolnością w wyborze formy ceremonii – dawniej wiele par zawierało ślub kościelny, obecnie natomiast pary mogą bez skrępowania decydować się na ślub cywilny bądź ślub humanistyczny, w zależności od swoich potrzeb i przekonań. Zmiany nastąpiły ponadto w zakresie finansowania przyjęcia weselnego – obecnie nierzadko zdarza się, że odpowiedzialność za tę kwestię biorą nowożeńcy, co pozwala na niezależność w podejmowaniu decyzji. Tych, którym zależy na swobodzie i elastyczności w organizacji wesela w Wielkopolsce, zapraszamy do współpracy z Dworem Gogolewo!
Nowe zwyczaje weselne – co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o nowe zwyczaje weselne, nie sposób zapomnieć również o tym, że obecnie w dobrym guście jest, aby państwo młodzi przygotowali dla swoich gości drobne upominki. Aby ci czuli się w pełni komfortowo, mile widziane jest również przygotowanie w toaletach pudełek z podstawowymi kosmetykami i produktami takimi jak plastry czy rajstopy. To najnowsze zwyczaje weselne, które bardzo dobrze przyjęły się w naszym kraju!
Wyślij wiadomość